
DOMONKOSTÍMEA
klinikai szakpszichológus
integratív gyermekpszichológus
BUDAPEST BELVÁROSÁBAN
Az első alkalommal általában csak a szülőkkel találkozom. Ilyenkor beszélgetünk a problémáról, a gyermekről, a családról, és mindarról, ami a gyermek életében fontos szerepet játszik. Gyakran már az első beszélgetés végére körvonalazódik, hogy milyen megoldási lehetőségek vannak és milyen további lépésekre lehet szükség. Előfordul, hogy kiderül, a gyermekkel nem is szükséges találkoznom, elég csak néhány változtatás a környezetben vagy az otthoni szokásokban. Más esetekben megbeszéljük a konzultációs folyamat időtartamát és kereteit.
Az első alkalmat általában 4-5 diagnosztikai ülés követi, melyek után ismét a szülőkkel találkozom, hogy megbeszéljük a tapasztaltakat és a továbbiakat.
Ha esetleg úgy látom, hogy a problémában nem vagyok kompetens, akkor segítek megfelelő intézményt vagy szakembert keresni a továbbiakhoz.
Mi történik az első alkalommal, ha a gyermekemmel kapcsolatban van szükség segítségre?
Az első alkalom általában hosszabb találkozót jelent, mint a további alkalmak. Az első beszélgetés célja, hogy megismerkedjünk egymással, megismerjem az élethelyzetét és mindazt, ami a jelen nehézségeiben fontos szerepet játszhat. Végül közösen meghatározzuk, hogy milyen keretek között, milyen célok érdekében működhetünk együtt.
Az első alkalmat általában néhány további ismerkedő ülés követi, melyek végén állapodunk meg a hosszabb távú együttműködés céljaiban, kereteiben, ha ez szükséges.
Ha esetleg úgy látom, hogy a problémában nem vagyok kompetens, akkor segítek megfelelő intézményt vagy szakembert keresni a továbbiakhoz.
Mi történik az első alkalommal, ha felnőttként jelentkezem?

Kisgyermekek esetében játékos eszközökkel dolgozom, azaz játszunk, bábozunk, szerepjátékozunk, rajzolunk, mesét írunk, stb. A gyerekek általában még nem képesek megfogalmazni, hogy mitől félnek vagy mi bántja őket, de a játék során megmutatják ezeket. Ha az érzéseiket kijátszhatják egy biztonságos környezetben, ahol elfogadást, visszajelzést és megerősítést kaphatnak, a probléma megoldódik. Fontos azonban kiemelni, hogy a gyermekekkel való foglalkozás sikerességét alapvetően meghatározza a család érzelmi támogatása. Ezért bizonyos időnként a szülőket is konzultációra hívom, hogy beszélgetni tudjunk erről a folyamatról és az otthon tapasztalt változásokról.
A serdülőkkel, fiatalokkal természetesen már más dolgokat csinálunk. Beszélgetünk, monodrámázunk, alkotunk, a fiatal személyiségétől és szükségleteitől függően.
Felnőttek esetében elsősorban verbális módszerekkel dolgozunk együtt a közösen meghatározott célok érdekében, ameddig kölcsönösen szükségét látjuk a folyamatnak. A találkozók általában heti gyakorisággal történnek, a folyamat hosszát a probléma jellege határozza meg. Serdülők és felnőttek esetében lehetőség van online ülésekre is.
Mi történik a folyamat során?
Az első alkalom körülbelül 1,5 óra hosszú, hogy legyen időnk egymásra hangolódni és alaposan körbejárni a problémát. Ezt követően a találkozások gyakorisága általában heti egy alkalom. Egy ülés kisgyerekek esetén 45 percig, serdülők és felnőttek esetén 50 percig tart.
Krízishelyzetben gyakoribb találkozásokra lehet szükség.
Milyen gyakran találkozunk és meddig tart egy ülés?
A probléma jellegétől és az elérni kívánt változás mértékétől függ, hogy csak néhány alkalomra vagy hosszabb folyamatra van-e szükség. Erről a folyamat elején megállapodunk, és közösen meghatározzuk az együttműködésünk kereteit.
Általánosságban elmondható, hogy a gyerekek gyorsabban képesek változni és gyógyulni, mint a felnőttek, ha a környezet is támogatja őket ebben.
Mennyi ideig kell járnom/járnunk?